Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Kleosinie

   Biblioteka szkolna w Kleosinie zajmuje jedno pomieszczenie, na które składają się wypożyczalnia i kącik czytelniany dla 14 osób. Posiada ona trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Dwa z nich służą uczniom i pracownikom szkoły, a jeden, wyposażony m.in. w program opracowywania zbiorów - dla nauczyciela bibliotekarza.
Zbiory biblioteki liczą 5403 książki i 131wydawnictw multimedialnych (kasety video, taśmy magnetofonowe, CD-ROMY, slajdy).

  Wypożyczalnia wyposażona jest w lektury, literaturę piękną (poezję, książki przygodowe, obyczajowe, historyczne, przyrodnicze, fantastykę) oraz popularnonaukowe (np. z dziedziny historii, biologii, geografii, astronomii, fizyki, chemii, ekologii, informatyki). Jest też kącik dla hobbystów, gdzie można otrzymać m.in. poradniki dotyczące malarstwa i rysunku, origami, fotografiki, hodowli zwierząt domowych i roślin. Pragnącym doskonalić swoją znajomość języków obcych, proponujemy ciekawe i nietrudne opowiadania, bajki, krótkie historie
z życia znanych ludzi, proste opracowania o wybranych państwach, miastach, wydarzeniach, zjawiskach. Wszystko to - po angielsku lub niemiecku.

   W kąciku czytelnianym natomiast, można w spokoju odrobić lekcje, poczytać książki lub czasopisma. W księgozbiorze podręcznym znaleźć możemy encyklopedie, przewodniki, kompendia wiedzy, słowniki i inne popularnonaukowe pozycje z różnych dziedzin wiedzy. Można też uzupełniać swoje wiadomości korzystając z bogatych zasobów Internetu. Proponujemy też 19 tytułów prasy pedagogicznej, młodzieżowej i dziecięcej. Dla uczniów dostępne są następujące czasopisma: Victor, PC World Komputer, Młody Technik, Świat Nauki, Mówią Wieki, Poznaj Swój Kraj, National Geographic, Zwierzaki, Ciuchcia, Świerszczyk, Dominik, Crown, Team (dwa ostatnie - w języku angielskim).

   Działa tu też
Koło Przyjaciół Biblioteki, którego członkowie chętnie pomagają w organizacji imprez czytelniczych, w wypożyczaniu i konserwacji książek.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród czytelników naszej szkoły organizowane tu konkursy, wystawy i prelekcje. W ostatnim czasie nasza biblioteka przeprowadziła m.in. konkursy:

  *Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?” z okazji 50. rocznicy urodzin poety,

  * „Zostań mistrzem savoir-vivre′u”.

  

   Przygotowano również wystawy:

  * „Białystok w starej fotografii”,

  * „Próg ciszy” - z okazji Święta Zmarłych,

  * „W podlaskiej chacie” (wystawa folklorystyczna).

Włączając się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, propagujemy głośne czytanie, organizując poranki baśni dla dzieci młodszych.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszych murów.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8 -16.

 

W bibliotece pracują:
dyr. mgr U. Oksztulska
mgr Adela Gibowicz
mgr Janina Demianowicz

>

> Spotkanie p. Jolantę Szczygieł-Rogowską, starszą kustosz Muzeum Historycznego w Białymstoku

   28.02.2005 r. gościliśmy w naszej szkole panią Jolantę Szczygieł-Rogowską, starszą kustosz Muzeum Historycznego w Białymstoku. Jest ona współautorką książki „Białystok lata 20-te, lata 30-te”, która znajduje się w naszej bibliotece. Pani kustosz niezwykle interesująco opowiedziała o bardzo ciekawym i dynamicznym okresie rozwoju stolicy naszego regionu w latach międzywojennych. Przybliżyła nam zarówno zagadnienia kultury, architektury naszego grodu, jak i ciekawostki biograficzne związane z niektórymi jego mieszkańcami.

> 2005-03-07

Zobacz

 

> „Warsztaty tradycyjnego zdobienia jaj”

Z okazji tegorocznych Świąt Wielkanocnych, w Wielkim Tygodniu, zorganizowano w naszej bibliotece szkolnej „Warsztaty tradycyjnego zdobienia jaj”. Pani Adela Gibowicz zaprezentowała sztukę malowania jajek woskiem, a następnie – barwienia ich w farbkach. Młodzież ochoczo próbowała swoich zdolności artystycznych i wytwarzała własne niepowtarzalne cudeńka, które później zdobiły świąteczne stoły. Dla niezdecydowanych lub „pozbawionych inwencji twórczej” były, oczywiście, rady pani oraz ... masa ciekawych pomysłów zawartych w zgromadzonych w tym celu poradnikach, omawiających również te bardziej współczesne i prostsze formy zdobnicze.
   Była to świetna zabawa, która dała przedsmak zbliżających się Świąt i zainspirowała do własnych poszukiwań twórczych.

>

 

> Dnia 2 kwietnia 2005 r. odszedł nasz ukochany Papież Jan Paweł II.

Pamięć naszego Wielkiego Rodaka  biblioteka szkolna uczciła wystawą, prezentującą najciekawsze albumy poświęcone jego osobie. Znalazły się tu biografie, pięknie wydane kroniki z pielgrzymek do Polski, wspomnienia wielkich tego świata i przyjaciół oraz dzieła własne Autora: poezje i dramaty, encykliki, homilie.

Mottem wystawy był fragment wiersza Karola Wojtyły  „Rozważanie o śmierci”:

 „Atomy dawnego człowieka wiążą prastarą glebę

świata, którego dotykam moją śmiercią,

i ostatecznie przeszczepiam w siebie,

by stały się wszystkie Twą Paschą – czyli PRZEJŚCIEM ”

>

> Zobacz

 

> 1 czerwca 2005 r. minie 90. rocznica urodzin
świetnego poety, księdza i polonisty - Jana Twardowskiego

Z tej to okazji, 14.04.2005 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły znanego krytyka literackiego, pana Waldemara Smaszcza, który na spotkaniu z klasami gimnazjalnymi przybliżył nam tę postać.
We wstępie nasz prelekcjonista określił nam pokrótce samą istotę i sens poezji, a następnie zapoznał nas z najważniejszymi i wyróżniającymi aspektami twórczości ks. Jana. Poznaliśmy go również bliżej po prostu jako głębokiej i autentycznej wiary człowieka, dobrego, otwartego na świat i ludzi, zafascynowanego bogactwem natury.
Nasz gość nawiązywał również wielokrotnie do znawcy i miłośnika tej twórczości, nieodżałowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, którego odejście tak niedawno przeżywaliśmy.
Młodzież naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem wysłuchała wykładu naszego gościa, który mówił jak zwykle barwnie i ciekawie.

>

> Zobacz

 

> O Janie Pawle II, patronie naszej szkoły, krąży wiele anegdot. Przypomnijmy je, by przed radosnymi
świętami Bożego Narodzenia przypomnieć raz jeszcze tę postać pełną przecież pogody ducha, ciepła i humoru.

   16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Tego samego dnia polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
Wanda Rutkiewicz osobiście spotkała Papieża latem 1979 roku, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Ofiarowała mu wtedy kamień z najwyższej góry świata, a on powiedział: „No proszę, jednego dnia Pani i ja zaszliśmy tak wysoko”.

    Wkrótce po zamachu zaczęto wozić Jana Pawła II w oszklonym samochodzie, tzw. papamobile. To go ponoć irytytowało. Kiedyś w rozmowie z Ojcem Świętym próbowano bronić tej „szklanej klatki”:
- Ona zmniejsza ryzyko. Nic na to nie poradzimy, że się lękamy o Waszą Świątobliwość.
- Ja też – odpowiedział Papież – niepokoję się o swoją świątobliwość.

    Od pewnego czasu stanem zdrowia Jana Pawła II zaczęły bardzo interesować się media. Powtarzano każdą plotkę na ten temat. A sam Papież, pytany o swoje zdrowie, odpowiadał: „Nie wiem, nie zdążyłem jeszcze przeczytać porannej prasy.”

    Kiedy krzyczano doń: „Witaj w Licheniu”, stwierdził: „Myślałem, że mówicie: „Witaj, ty leniu”.

    Z powodu choroby Papież nie mógł pojechać do Gliwic. Odwiedził jednak to miasto ostatniego dnia swojej wizyty w Polsce. „Ja bym z takim papieżem nie wytrzymał powiedział. – Ma przyjechać, nie przyjeżdżo, potem znowu ni ma przyjechać – przyjeżdżo”.

   Jan Paweł II to pierwszy papież, który – już po wyborze – jeździł na nartach. Przypiął je w połowie lat 80. Ale na początku pontyfikatu nic tego nie zapowiadało...
Podczas pierwszej konferencji prasowej zadano mu wprawdzie pytanie, czy będzie jeździł na nartach. Powiedział wówczas: „Na to mi chyba nie pozwolą”.
Minęło kilka lat. Papież przyjmował akurat jednego z narciarskich mistrzów świata, który ofiarował mu... narty.
-„I nie wódź nas na pokuszenie – usłyszał wtedy ów sportowiec. Bo jeszcze zjadę w dolinę i co będzie? Nowe konklawe.”


Opracowała: A. Gibowicz
>

 

> News
Koło Przyjaciół Biblioteki Zespołu Szkół w Kleosinie propaguje w tym roku szkolnym aforystykę polską i obcą. Ze wszystkich dostępnych tomików „złotych myśli” oraz z Internetu wybiera te najciekawsze na następujące tematy:
• książka i czytanie
• przyjaźń i miłość
• człowiek
• życie

Przedstawiamy je na tablicy w cyklu:

„Siła (celnej) myśli ludzkiej ...”

Oto niektóre sentencje o książce i czytaniu:

• Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela . (J.W.Goethe)
• Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez
naprzykrzania. (I.Krasicki)
• Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany. (J. Czechowicz
)
>

 

> 26.10.2005 r. - konkurs „Co wiem o Kleosinie”
 Dnia 26.10.2005 r. odbył się w naszej bibliotece konkurs
„Co wiem o Kleosinie”
dla klas III nauczania zintegrowanego. Nasi mali czytelnicy wykazali się obszerną wiedzą na temat swojej pięknej, wyjątkowej, bo prawie 5-tysięcznej wsi, w której znajduje się nasza szkoła. Najwięcej punktów zdobyli:
Beatka Filipiuk z kl. III b – miejsce I
Kamil Orzechowski z kl. III c - miejsce II
Joasia Jamiołkowska z kl. III a oraz Michał Ejsmont z kl. III c
- miejsce III.
Zwycięzcom gratulujemy!
Opracowała: A. Gibowicz

 

> News